SCO Trade, s.r.o.
 Kontakt
SCO Trade, s.r.o., Veľkoobchod s palivami
  Južná trieda 74
  040 01   Košice, SLOVENSKO
  Mob. +421 903 463 452
 

QR code
  • Share the positive experience of our cooperation and recommend us to your friends and acquaintances:
 Udalosti
Pomáhame..
 Kalkulačka mien
 Facebook
5/5
  Aktuálny čas

Ako ušetriť na kúrení

  • Added: 17.11.2016   |   415 readings / views1. Neprekurujte

Jednotlivé miestnosti stačí vykurovať primerane účelu. V obývačke, detskej izbe a spálni nastavte cez deň 20 až 22 °C. V kúpeľni je potrebných asi 24 °C. Nižšia teplota stačí na WC, kde sa zdržujeme len krátko, a spravidla aj v kuchyni, ak sa v nej varí. Na chodbe stačí 18 °C. Túto teplotu udržiavajte aj v spálni počas noci. „Znížením teploty o 1 °C sa dá ušetriť šesť percent spotrebovanej energie. Pre pocit pohodlia aj pri nižších teplotách odporúčam v miestnosti udržiavať nižšiu relatívnu vlhkosť vzduchu,“ radí Jiří Písařík zo Slovakia Energy. „Financie šetrí aj podlahové kúrenie. Lebo ak je nám teplo na nohy, znesieme aj teplotu o 1až 3 stupne nižšiu.“

2. Temperujte

Odchádzate na pár dní preč? Nevypínajte kúrenie! Vykúriť neskôr podchladený, až vlhký byt alebo dom, je oveľa drahšie, než v ňom po celý čas udržiavať primeranú minimálnu teplotu okolo 15 °C.

3. Utesnite okná a dvere

V rámci tepelnej izolácie sú to tie najslabšie články stavby. Ak netesnia, najväčším tepelným stratám zabránite už aj použitím izolačnej pásky. Lepšie však ochránia vonkajšie rolety. Vzduchový vankúš, ktorý medzi zatiahnutou roletou a oknom vzniká, funguje ako izolačná vrstva. Môžu znížiť náklady na kúrenie o 25 až 30 %. „Najväčšie úspory dosiahnete pri automatickom riadení roliet. Ich spustením zabraňujete úniku tepla pri nízkych teplotách. Vytiahnutím zase pasívne vyhrievaniu interiéru pri slnečnom počasí,“ radí David Žabčík zo spoločnosti Climax.

4. Voľný radiátor

Ak radiátory používate ako sušiak bielizne, oberáte sa až o pätinu energie na kúrenie! Efektivita vykurovania klesá, aj keď máte pred radiátorom postavené rôzne kusy nábytku. Ani závesy by nemali radiátor zakrývať.

5. Efektívne vetranie

Cez zimu vetrajte nárazovo. Krátko a viackrát za deň. Otvorte okno dokorán na 5 minút a vzduch v miestnosti sa efektívne vymení. Prídete o menej tepla, než keby ste otvorili vetračku na celý deň. Ak vám je horúco, znížte radšej výkon kúrenia, nevetrajte si teplo von.  Zdroj: Časpreženy.sk